OPIS PODSTAWOWY
IRYD RTZ jest regulatorem przeznaczonym do kontroli pracy kotła CO z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym (z czujnikiem położenia podajnika). Regulator steruje rozbudowaną instalacją grzewczą. Specjalnie zaprojektowane menu umożliwia stopniowe uaktywnianie kolejnych funkcji oraz możliwości regulatora. Regulator IRYD posiada wyjście do sterowania siłownikiem zawór mieszającego, posiada możliwość sterowania dwoma niezależnymi obiegami grzewczymi. Każdy z obiegów może mieć podłączony dodatkowo zdalny panel sterujący PILOT lub termostat pokojowy. Regulator IRYD RTZ występuje w takich samych wersjach wykonania i obsługuje takie same obiegi grzewcze jak regulator IRYD RTZ PID fuzzy logic opisany na kolejnych stronach. Regulatory różnią się algorytmem sterowania dmuchawy i podajnika.
WERSJE JĘZYKOWE
CECHY SZCZEGÓLNE
FUNKCJE
- płynne regulacja mocy kotła
- sterowanie pompą obiegową CO
- sterowanie pompą ładującą zasobnik CWU
- sterowanie drugim obiegiem grzewczym - pompą mieszacza lub pompą instalacji podłogowej
- sterowanie siłownikiem zaworu mieszającego
- sterowanie pompą cyrkulacyjną, która może być używana w obiegu cyrkulacji CWU lub cyrkulacji CO.
- obsługa dwóch PILOTÓW lub termostatów pokojowych (dwa niezależne obiegi)
- możliwość sterowania pogodowego temperaturą kotła jak i obiegiem mieszacza *
- sterowanie tygodniowe obiegu CO, mieszacza/podłogi, CWU, cyrkulacji CWU
- tryby pracy ZIMA, LATO, PRIORYTET CWU, BRAK CWU
- 5 zestawów programowalnych parametrów pomiędzy którymi można przełączać się podczas użytkowania regulatora.
- funkcja anty-zamarzania poniżej 5°C
- funkcja anty-stop zapobiegająca zastaniu się pomp.
*czujnik pogodowy należy zakupić osobno.
WERSJE WYKONANIA
Regulator IRYD RTZ występuje w takich samych wersjach wykonania i obsługuje takie same obiegi grzewcze jak regulator IRYD RTZ PID fuzzy logic opisany na kolejnych stronach. Regulatory różnią się algorytmem sterowania dmuchawy i podajnika
UKŁAD PRACY REGULATORA
1) Układ z pompą CO i pompą CWU
W tej instalacji pompa CO zasila instalację związaną z ogrzewaniem pomieszczeń. Pompa ładująca zasobnik CWU nagrzewa wodę wykorzystywaną w instalacji CWU.
2) Układ z pompą CO zasilającą grzejniki, pompą mieszacza z mieszaczem sterowanym siłownikiem w obiegu podłogówki, pompą ładującą zasobnik CWU, pompą cyrkulacyjną w obiegu cyrkulacji CWU
W tym układzie pompa CO zasila instalację związaną z ogrzewaniem pomieszczeń z zainstalowanymi grzejnikami. Instalacja podłogówki zasilana jest poprzez oddzielnie regulowany obieg składający się z pompy mieszacza oraz siłownika zaworu mieszającego. Zawór mieszający może być trójdrogowy lub czterodrogowy. Pompa ładująca zasobnik CWU nagrzewa wodę wykorzystywaną w instalacji CWU. Pompa cyrkulacyjna pracuje w obiegu cyrkulacji CWU zapewniając ciepłą wodę w kranach od razu po ich odkręceniu.
3) Instalacja z pompą CO, obiegiem instalacji grzejnikowej z siłownikiem zaworu mieszającego, pompą ładującą zasobnik CWU, pompą cyrkulacyjną CWU.
W tym układzie pompa CO zasila instalację związaną z ogrzewaniem pomieszczeń z zainstalowanymi grzejnikami w pierwszym obiegu. Drugi obieg grzejnikowy zasilany jest poprzez oddzielnie regulowany obieg składający się z pompy mieszacza oraz siłownika zaworu mieszającego. Zawór mieszający może być trójdrogowy lub czterodrogowy. Pompa ładująca zasobnik CWU nagrzewa wodę wykorzystywaną w instalacji CWU. Pompa cyrkulacyjna pracuje w obiegu cyrkulacji CWU zapewniając ciepłą wodę w kranach od razu po ich odkręceniu.
4) Instalacja z pompą CO, pompą ładującą zasobnik CWU, pompą cyrkulacyjną CWU, zaworem mieszającym z siłownikiem na powrocie z instalacji.
W tym układzie pompa CO zasila instalację związaną z ogrzewaniem pomieszczeń. Instalacja podłogówki zasilana jest poprzez oddzielnie regulowany obieg składający się z pompy mieszacza oraz siłownika zaworu mieszającego. Zawór mieszający może być trójdrogowy lub czterodrogowy. Pompa ładująca zasobnik CWU nagrzewa wodę wykorzystywaną w instalacji CWU. Pompa cyrkulacyjna pracuje w obiegu cyrkulacji CWU zapewniając ciepłą wodę w kranach od razu po ich odkręceniu. Zawór mieszający trójdrożny z siłownikiem zamontowany jest na powrocie z instalacji do kotła.
5) Instalacja z pompą CO, obiegiem instalacji podłogowej z zaworem mieszającym ręcznym lub termostatycznym, pompą ładującą zasobnik CWU, pompą cyrkulacyjną CWU.
W tym układzie pompa CO zasila obieg grzejnikowy. Instalacja podłogówki zasilana jest poprzez oddzielnie regulowany obieg składający się z pompy mieszacza oraz zaworu mieszającego ręcznego lub termostatycznego (trójdrogowego lub czterodrogowego). Czujnik można zamontować na powrocie z podłogówki. Jeśli temperatura powrotu osiągnie wartość żądaną, pompa podłogi zostaje wyłączona. Pompa ładująca zasobnik CWU nagrzewa wodę wykorzystywaną w instalacji CWU. Pompa cyrkulacyjna pracuje w obiegu cyrkulacji CWU zapewniając ciepłą wodę w kranach od razu po ich odkręceniu.
6) Instalacja z pompą CO, obiegiem instalacji podłogowej z siłownikiem zaworu mieszającego, pompą ładującą zasobnik CWU, pompą cyrkulacyjną zasilającą dodatkowy obieg grzejnikowy
W tym układzie pompa CO zasila instalację związaną z ogrzewaniem grzejnikowym 1. Pompa cyrkulacyjna zasila dodatkowy obieg grzejnikowy 2, dla tej pompy można ustawić przerywaną pracę oraz godziny, w których ma pracować. Instalacja podłogówki zasilana jest poprzez oddzielnie regulowany obieg składający się z pompy mieszacza oraz siłownika zaworu mieszającego. Zawór mieszający może być trójdrogowy lub czterodrogowy. Pompa ładująca zasobnik CWU nagrzewa wodę wykorzystywaną w instalacji CWU.
7) Instalacja z pompą CO, obiegiem instalacji podłogowej z siłownikiem zaworu mieszającego, pompą ładującą zasobnik CWU, pompą cyrkulacyjną zasilającą wymiennik płytowy
W tym układzie pompa CO zasila instalację związaną z ogrzewaniem grzejnikowym. Instalacja podłogówki zasilana jest poprzez oddzielnie regulowany obieg składający się z pompy mieszacza oraz siłownika zaworu mieszającego. Zawór mieszający może być trójdrogowy lub czterodrogowy. Pompa ładująca zasobnik CWU nagrzewa wodę wykorzystywaną w instalacji CWU. Obieg grzejnikowy i podłogowy zasilany jest przez wymiennik płytowy. Do zasilenia wymiennika wykorzystana została pompa cyrkulacyjna.